top of page

Raminta Šulskutė. Šis straipsnis yra Žmogaus teisių stebėjimo instituto rengiamos straipsnių serijos „Skaitmeninės teisės“ dalis

2015 05 21

DRONAI: NAUJŲJŲ TECHNOLOGIJŲ PRANAŠUMAI IR GRĖSMĖ MŪSŲ PRIVATUMUI

 Įsivaizduokite, jog jūs apsiperkate elektroninėje parduotuvėje, o jūsų pirkinį per mažiau nei valandą atskraidina mažas nuotoliniu būdu valdomas orlaivis. Jau šių metų kovo mėnesį viena iš didžiausių el. parduotuvių, Amazon, oficialiai įgijo teisę Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) bandyti bepiločius orlaivius, skirtus siuntinių pristatymui. Amazon planuoja, kad dronai skris 80 km/h greičiu ir gabens 2 kg sveriančias siuntas, išvengdami bet kokių kelyje pasitaikančių kliūčių, tad vartotojai per pusvalandį gaus užsakytas prekes.

DRONŲ NAUDOJIMAS IR GRĖSMĖ PRIVATUMO POLITIKAI

 Kol Amazon bando ir vertina dronų efektyvumą, jie jau yra plačiai naudojami kariniais tikslais, žemės ūkyje, filmų kūrime, žurnalistikoje, fiksuojant masinius renginius. JAV teisėsaugos institucijos taip pat naudoja dronus sekdamos nusikaltimu įtariamus asmenis bei stebėdamos Meksikos pasienį. Planuojama, kad dronai padės sporto mėgėjams stebėti varžybas, dalyvaus gelbėjant skęstančiuosius ir netgi aptarnaus klientus kavinėse ar parduotuvėse.

Šiuo metu kiekvienas, norintis išbandyti droną, jį gali įsigyti internete ar parduotuvėje už mažiau nei 100 eurų be jokių apribojimų ar specialių įpareigojimų. 

 Prekyboje esančių dronų veikimas pasižymi tuo, kad jie paprastai valdomi nuotoliniu valdymo pultu ir skraidina aplinką fotografuojančias ar filmuojančias vaizdo stebėjimo kameras. Teigiama, kad netrukus šios vaizdo stebėjimo kameros gebės tiesiogiai dalintis stebimu vaizdu su valdytoju, galės padidinti vaizdą, atpažinti veidą ar judesį, suskaičiuoti patalpoje esančius asmenis. Šiuose įrenginiuose bus įdiegtas bevielis ryšys, mikrofonas bei įrašymo sistema ir GPS. Tokios dronų technologinės galimybės palengvins teisėsaugos institucijų kol kas dažniausiai vaizdo stebėjimo kameromis atliekamą vaizdo stebėjimą ir pažeidimų tyrimą bei suteiks puikią progą bet kuriam asmeniui pamatyti iki šiol neregėtas aplinkines vietas.

 Vis dėlto vertėtų susirūpinti tuo, jog dronus valdantys asmenys įgys galimybę atlikti sekimą tiesiogine šio žodžio prasme bei nestabdomai praskristi per privačią teritoriją, užfiksuodami ir įrašydami visą informaciją. Ši technologijos naujovė patobulindama paprastos vaizdo kameros naudojimą kels didesnę grėsmę privatumui, kadangi ne visuomet bus aiškiai teikiama informacija apie vykstantį sekimą ir filmavimą, asmuo nežinos, kad dronas įrašinėja pokalbį ar identifikuoja jį ar jo automobilį. Svarbiausia, asmuo net negalės nutuokti, kas valdo droną ir atlieka visus šiuos veiksmus. Jau dabar dronai laikomi moderniu ir kontraversišku invazyvios sekimo technologijos pavyzdžiu.

bottom of page